Materac i pościel do łóżeczka

Para, która spodziewa się swojego pierwszego dziecka musi podjąć wiele decyzji, co do których nie ma jeszcze przecież żadnego doświadczenia. Dotyczy to między innymi wyboru łóżeczka, materaca oraz pościeli.

Zazwyczaj prosi się o radę osoby, które mają już dzieci. Przecież już sam materac występuje w różnych wersjach. Oczywiście przede wszystkim musi być dobrany rozmiarowo do łóżeczka. Oznacza to zakup materaca o wymiarach 60x120cm lub 70×140 cm. Koszt łóżeczka i jego wyposażenia może być oczywiście bardzo różny. Istnieje możliwość znalezienia materaca, którego cena nie przekracza 100 zł, ale są też materace po kilkaset złotych. Zależy to przede wszystkim od tego, z jakich materiałów są wykonane. Ważne, aby były one dobrej jakości oraz posiadały odpowiednie atesty. Na pewno warto wybrać materac, który jest wystarczająco sztywny oraz ma właściwości antypotowe i antyodleżynowe. W wielu przypadkach niezbędny może się okazać materac antyalergiczny.

Kolejny krok to zakup prześcieradeł z gumką, bo właśnie one najlepiej sprawdzają się w łóżeczkach dziecięcych. Jeśli chodzi o pościel, to najlepiej wybrać poszwy z bawełny. Zdarza się tak, że rodzice długo wybierają poduszkę i kołdrę dla maluszka, a okazuje się, że noworodkowi lepiej nie dawać do łóżeczka poduszki, a jeśli chodzi o przykrycie wystarczy kocyk. Z kolei niektóre maluszki najlepiej czują się szczelnie opatulone w specjalny rożek czy śpiworek. Jednak starsze dziecko na pewno będzie już potrzebowało swoją kołdrę i poduszkę, a na nie ładną pościel. Do łóżka dla dziewczynki kupuje się zazwyczaj pościel w kolorze różowym ozdobioną kucykami, księżniczkami, serduszkami czy kwiatuszkami. Z kolei dla chłopców przeznaczony jest tradycyjnie kolor niebieski, a jeśli chodzi o wzory – autka, pociągi, samoloty, ewentualnie jakieś zwierzątka. Chociaż właściwie pościel ozdobiona zwierzątkami, podobnie jak gwiazdkami, literkami lub cyferkami może spodobać się również dziewczynce. Warto też wprowadzać urozmaicenia kolorystyczne. Oczywiście potrzebne są 2 lub 3 komplety, bo oprócz tego, że należy odpowiednio często prac pościel, to zawsze może się zdarzyć przemoczenie pieluchy. Nocnej wymiany pościeli można się również spodziewać, kiedy przestajemy już z nich korzystać.