Łóżeczko z opuszczanym bokiem lub wyjmowanymi szczebelkami

Zanim będzie można sprawić dziecku łóżko w kształcie karety lub samochodu, w zależności od tego czy ma być przeznaczone dla córeczki, czy dla synka, kupuje się maluchowi łóżeczko, w którym będzie przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie.

 Niektórzy decydują się na mebel z opuszczanym bokiem. Takie rozwiązanie ułatwia rodzicom układanie dziecka w łóżeczku, nawet kiedy jest ono już większe i śpi na niższym poziomie. Po obniżeniu boku nie trzeba schylać się za bardzo, żeby spokojnie i bezpiecznie ułożyć malucha na materacu. Jego zaletą jest to, że kiedy dziecko jest większe można w ogóle nawet zdjąć ten bok zdjąć i w związku z tym nie trzeba od razu kupować nowego łóżka. Jeśli chodzi o poziomy, na których może znajdować się materac, to zaleca się stosowanie ich w następujący sposób: I – kiedy dziecko tylko leży, II – kiedy dziecko zaczyna siadać, III – kiedy dziecko zaczyna wstawać. Tego typu meble robione są najczęściej z drewna. Chociaż mają one sporo zalet, to jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób ma do nich zastrzeżenia i dystans. Jest to związane z decyzją Amerykańskiego Krajowy Urząd do spraw Konsumentów o zakazie ich produkcji oraz sprzedaży. Jej podstawą były doniesienia o wypadkach spowodowanych powstawaniem szczeliny pomiędzy opuszczanym bokiem a materacem.

Żaden rodzic nie będzie ryzykował, jeśli chodzi o  bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. W związku z tym, chociaż może mniej praktyczne, to jednak łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami cieszą się większym powodzeniem. Ewentualną wadą jest to, że kiedy kładzie się śpiące dziecko na najniższym poziomie trzeba się mocno schylać, a zwykle maluch waży wtedy już trochę. Natomiast dzięki temu, że w pewnym momencie wyjmuje się 3 szczebelki, dziecko może wchodzić i wychodzić z łóżeczka samodzielnie. Oczywiście musi być odpowiednio duże. Często tego typu meble mają, podobnie jak łóżeczka wielofunkcyjne, dużą szufladę na dole. Każdy, kto miał okazję z niej korzystać na pewno potwierdzi jak bardzo jest przydatna. Można w niej trzymać pościel, kocyki, ubranka których nie używa się w danej chwili, zapasowe pieluszki itp. Poza tym istnieje też możliwość umieszczania materaca na trzech poziomach.